تبلیغات

ابزار وبلاگ

جوون آریایی - تاریخچه تهران، سایت خبری آفتاب
کد شخصی سازی راست کلیک
جوون آریایی
فرزند شمشیر آلبوم قاجار ساعت هزار نگین ساعت سی کی انگشتر فلاور
درباره وبلاگ


وبلاگ "جوون آریایی" از مجموعه وبگاه های "جوون آریایی" است که در آن سعی داریم بیشترین اطلاعات تاریخی را در تمام زمینه ها با بهترین امکانات در اختیار کاربران و تاریخ دوستان گرامی قرار دهیم.
همچنین بجز مطالب تاریخی به بیان برخی مطالب مهم درباره ایران و جوانان ایرانی خواهیم پرداخت.
از تمامی شما کاربران خواهشمندیم در صورتی که هرگونه مشکلی در باز شدن صفحه و سایر امکانات مشاهده کردید، سریعا با شماره 09376518987 تماس بگیرید و گزارش دهید تا اصلاح کنیم.
با تشکر فراوان. "گروه جوون آریایی"

مدیر وبلاگ : لطفعلی خان زندنظرسنجی
به نظر شما بهترین شاه ایران كیست؟
فروشگاه
خرید کارتون فوتبالیستها سری اول (۱) (دوبله به فارسی در 4 DVD)


لیزر پوینتر سبز


پلاک و گردنبند متولد فروردین ماه


دستگاه ورزشی پاور 200, تاور 200 POWER
باز شدن لینک ها در صفحه جدید
آفتاب: نام تهران در حدود اواخر سده دوم بیش از میلاد ، برای اولین بار در یمی از نوشته های تیودیس یونانی آمده است...

منبع: سایت خبری آفتاب
لینک دانلود: 
ابو اسعد سمعانی در كتاب خود از شخصی به نام ابو عبدالله محبدابن حامد تهرانی رازی نام برد كه اهل تهران بوده و در سال 261ه.ق چشم از جهان فرو می بندد و لذا این كتاب قدیمی ترین سندی است كه به موجودیت تهران قبل از سده سوم هجری قمری اشاره می كند.ابن حوقل در سال 331هجری قمری تهران را شهری سرسبز و دارای باغهای فراوان ذكر می كند كه میوه های فراوانی داشته و ساكنان آن بیشتر در زیر زمین زندكی می كردند. 
استخری در سال 340هجری قمری در مورد تهران به تفضیل در كتاب خود (المسالك الممالك )ذكر كرده است . ابن بلخی نیز در فارسنامه حدود سالهای 500هجری قمری از آثار تهران سخن به میان آورده است .ذكریای قزوینی در كتاب آثارالبلاد (674هجری قمری )كه تقریبا 70 سال بعد از یاقوت حموی نوشته شده درباره تهران چنین مینویسد: تهران شهری است زیرزمینی مانند لانه مورچه كه اهالی آن به محض حمله دشمن در زیرزمینها مخفی می شدند. 
حمدالله مستوفی در كتاب نزهه القلوب خود به سال 740 هجری قمری تهران را اینطور تشریح می كند: تهران یكی از ییلاقات ری بوده و آب و هوایی گوارا و سالم دارد و دارای باغهای میوه فراوانی است و جمعیت زیادی هم داشته است .رونق تهران بس از حمله مغول به سبب مهاجرت اهالی ری به تهران بیشتر شد.بعدها بای جهانگردان نیز به این قسمت رسید و احتمالا اولین جهانگردی كه به تهران سفر كرد روی كونثالث دكلاویخو نماینده هانری سوم پادشاه اسپانیا در دربار امیرتیمور بود كه در سال 806هجری قمری به تهران آمد.وی درسفرنامه خود از باغها و میوه های فراوان ، آب زیاد و آب و هوای سالم تهران نوشته است . شهرت تهران با روی كار آمدن سلسله صفویه بیشتر شد و رونق آن با به قدرت رسیدن شاه طهماسب آغاز كردید. به دلیل وجود آب فراوان و باغهای زیاد و شكارگاههای متنوع شاه طهماسب به تهران علاقه ای وافر نشان می داد و اقامتهای طولانی در ان داشته است و حتی در سال 961هجری قمری دستور دادحصاری دور شهر بنا كنند كه 4 دروازه و 114برج داشت(برابر با سوره های قرآن) و طول آن حدود 6000قدم بود.شاه عباس صفوی نیز به پیروی از شاه طهماسب تا مدتها به آبادی تهران برداخت و حتی باغی به نام چهارباغ احداث كرده و در ان عمارتی برای اقامت موقتی خاندان سلطنت بناكرد. 
سرتوماس هربرت در سال 1308هجری قمری در مورد تهران می نویسد: 
تهران در میان جلگه قرار كرفته است و دارای 3000خانه و چند 
 یاقوت حموی در كتاب خود المعجم البلدان به سال 620هجری قمری تهران را قریه ای از قرا ری می داند كه اكثر آن زیر زمین ساخته شده و شامل دوازده محله است و اطراف آن باغهای زیادی است كه به هم راه دارند.
بازار است كه از آجر ساخته شده اند و بازارهای آن بطوری بناشده كه فاقد سقف می باشند. و چشمه ها و تاكستانها، باغها و جویبارهای زیبایی دارد. شاه سلیمان صفوی نیز تا اندازه ای در آبادی تهران سهم داشته و نخستین كاخ بدستور او بنا شد. در دوره حمله افاغنه تهران سقوط كرد و به دست آنان افتاد و به دستور اشرف افغان تمامی باغها و تاكستانها تبدیل به ویرانه شد با ظهور نادرشاه و شكست اشرف افغان در دامغان 1141هجری قمری آنها بزرگان تهران را كشته و راهی اصفهان شدند و اشرف افغان نیز از ورامین رانده شد. در زمان نادرشاه افشار تهران جانی تازه گرفت . وی رهبران بزرك شیعه راجمع كرد و از آنان خواستار رفع اختلاف شیعه و سنی و اتحاد اسلام شد.در سال 1154هجری قمری شهر را به فرزندش رضا قلی میرزا سپرده كه به علت عدم كفایت توسط خود نادرشاه كورشد. با انقراض خاندان افشاریه تهران به دست سلسله قاجاریه كه رقیب كریمخان زند بودند افتاد.در جنكی كه بین خاندان قاجار و خاندان زند(محمد حسن خان ) برپا شد خان قاجار شكست خورده و كریم خان چون تهران را جایی مناسب برای خود یافته بود به تهران عزیمت كرد و دستور بنای عمارت ایوانی و حرمخانه را داد و كویی قصد اشت تهران را بایتخت قرار دهد. ولی با كشته شدن محمد حسن خان قاجار و اسارت پسرش آغا محمدخان آسایش خیال پیدا كرده و راهی شیراز شد. پس از مرگ كریمخان زند آغامحمدخان فرصت را مغتنم شمرده و از شیراز فرار كرده و با تنی چند از بستگان خود راهی تهران شد و با همت ایل قاجار و همراهان خود موفق به تصرف تهران شد و در روز یكشنبه 11جمادی الثانی سال 1200 هجری قمری كه مصادف با نوروز بود در تهران جلوس كرد و از آن تاریخ تهران دارالخلافه خوانده شد و به عنوان بایتخت قاجاریه انتخاب كردید و به ساختن عمارت تخت مرمر كه تنها یادگار آن عهد است اكتفا كرد. ولی در زمان فتحعلیشاه ساختمانهای تازه ای احداث شد كه از آن جمله می توان مسجد امام خمینی (مسجدشاه)، مسجد سیدعزیزالله ،درسه مروی ، قصر قاجار، نگارستان و لاله زار نام برد. در آن زمان طبق گفته ژنرال گاردان فرانسوی تهران حدود 50000 نفر جمعیت داشت (سال 1222هجری قمری ) در زمان به سلطنت رسیدن محمد شاه قاجار رونق و رشد تهران ادامه یافت . 
باغ داودیه ، مسجد جمعه وبازار بین الحرمین در زمان سلطنت وی احداث شد. در همین دوره به دستور میرزاآقاسی دو محله به نامهای عباس آباد و محمدیه به محله های تهران اضافه شد. علاوه بر اینمهاجرت اهالی قفقاز كه به علت جنك روس و ایران صورت كرفت هم در رونق و رشد تهران موثر بوده است ، چرا كه اكثرا در تهران سكونت گزیدند. 
در اوایل سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به همت میرزا تقی خان امیركبیر بناهای زیادی احداث شد. از جمله آنها می توان از مدرسه دارالفنون ، بازار امیر، بازار كفاشها و سرای امیر نام برد. جمعیت تهران نیزدر این زمان بسیار زیاد شده و به 150هزار نفر رسیده بود. لذا میرزا یوسف مستوفی الممالك (صدر اعظم) و میرزا عیسی (وزیر) مامور شدند تا محدوده جدید شهر را تعیین كنند و از انجایی كه این مهم نیازمند نقشه بود در سال 1275هجری قمری كروهی به سربرستی علیقلی میرزا اعتضادالسلطنه و با همكاری موسیوكرشیش سرتیب و معلم توپخانه و دستیاری چند نفر از شاگردان مدرسه دارالفنون برای اولین 
 ارتباط شهر با خارج از طریق 12 دروازه به نامهای : شمیران ، دولت ، یوسف آباد، دوشان تبه ، دولاب ،خراسان ، باغشاه ، قزوین ، كمرك ، حضرت عبدالعظیم ، غار و خانی آباد امكان پذیر بود. 
بار از تهران نقشه برداری كردند و در سال 1284 هجری قمری با همكاری مهندس بوهلر فرانسوی و جمعی از مهندسان و معماران نقشه جدیدی از تهران تهیه كرده و اراضی وسیعی را داخل محدوده شهر وارد كردند و شهر را باخندقها و باروهای جدید (به شكل هشت ضلعی) محدود ساختند. 
در سال 1305 هجری قمری مهندس عبدالغفار نجم الملك معلم ریاضیات مدرسه دارالفنون با كمك عده ای از معلمان دیگر و بیست نفر از شاگردان مدرسه مزبور از تهران جدید به مقیاس 2000:1 نقشه برداری كردند . بر اساس همین عملیات محیط شهر را 19200 متر محاسبه كردند و جمعیت تهران راهم 250 هزار نفر سرشماری كردند. این هییت برای تهیه نقشه حدود 4 سال وقت صرف كردند و بالاخره در سال 1309 هجری قمری نقشه تهران جدید به بای جاب رسید كه در مقایسه با نقشه موسیو كرشیش از دقت بالایی برخوردار بود. از دیكر بناهای مهم دوره سلطنت ناصرالدین شاه می توان باغ كلستان ، باغ و قصر سلطنت آباد، مدرسه و مسجد شهید مطهری (سبهسالار) ، باغ فردوس ، میدان امین السلطان ، شمس العماره و... را نام برد. 
در این دوره جند محله نیز با نامهای سنكلج ، خانی آباد، قنات آباد، باچنار، كود زنبوركخانه و بازار بزرك به محله های تهران اضافه شد. اینها مربوط به تحولاتی بود كه تا قبل از سال 1300هجری شمسی بوقوع بیوست ولی تحول اساسی و نوین سازی تهران از سال 1300 هجری شمسی به بعد انجام شد. 
تحولات بعد از 1300هجری شمسی را میتوان به 4 دوره تقسیم نمود: 
دوره اول (سالهای 1300 تا 1320): تقریبا تمامی خندقها و دروازه ها از میان رفت و كوچه ها و معابر قدیمی اصلاح شد و چهره شهر شكل منظم هندسی به خود گرفت. جمعیت تهران هم در این سده افزایش چشمگیری بیدا كرد به نحوی كه طی دو سرشماری در سالهای 1310و1319 هجری شمسی از 300 هزار نفر(سرشماری اول) به540 هزار نفر(سرشماری دوم ) رسید. از ساختمانها و تاسیسات مهم این دوره می توان بانك ملی ایران ،وزارت امورخارجه ، شهربانی كل كشور، ایستگاه راه آهن تهران ، دانشگاه تهران ، ایستگاه فرستنده رادیویی تهران ، باشگاه افسران و چند بیمارستان نام برد. 
دوره دوم (سالهای 1320 تا 1332) : این دوره مصادف با بروز جنك جهانی دوم بود لذا تغییرات زیادی انجام نشد و تنها شهر از اطراف اندكی توسعه یافت . جمعیت تهران در این دوره مطابق آمار رسمی سال 1325 حدود 880 هزار نفر بود. 
دوره سوم (سالهای 1332 تا 1357ه.ش ) :در این دوره به علت احداث بزرگراهها، خیابانها و بلوارها ، شهركهای جدید، ساختمانهای بزرگ ، تهران رشد چشمگیری داشته و از هر سو كسترش بیدا كرده بود به نحوی كه یكی از شهرهای بزرگ قاره آسیا محسوب می شد. جمعیت ان نیز به سرعت افزایش پیدا كرده بود و از یك میلون و هشتصد هزار نفر 1335 به چهارمیلیون و پانصدو سی هزار نفر در سال 1355 (طی 20 سال ) رسید. 
دوره چهارم از سال 1357 تا كنون : در این دوره كه مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی و سالهای بعد از آن است تهران رشد چشمكیری داشته و از هر سو گسترده شده است. علت این امر را می توان بروز جنگ تحمیلی عراق بر ایران و پدیده مهاجرت ، اختصاص باره ای از اراضی به تعاونیها برای خانه سازی و بالاخره ایجاد خانه های ارزان قیمت دانست . بر اساس آمار سال 1371 جمعیت تهران بالغ بر 6620461 نفر می باشد و اكنون از مرز 10,000,000 نفر گذشته است. 

نوع مطلب : تاریخ شهرهای ایران، 
برچسب ها : تاریخ تهران، تهران، طهران، تهران قدیم، تهران در قدیم، تاریخچه تهران،
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
معرفی وبلاگ به دوستاتون

نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:
آپلود فایل و تصویرگالری تصاویر
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای جوون آریایی محفوظ است