تبلیغات

ابزار وبلاگ

جوون آریایی - پادشاه یوری، سایت تاریخ ما
کد شخصی سازی راست کلیک
جوون آریایی
فرزند شمشیر آلبوم قاجار ساعت هزار نگین ساعت سی کی انگشتر فلاور
درباره وبلاگ


وبلاگ "جوون آریایی" از مجموعه وبگاه های "جوون آریایی" است که در آن سعی داریم بیشترین اطلاعات تاریخی را در تمام زمینه ها با بهترین امکانات در اختیار کاربران و تاریخ دوستان گرامی قرار دهیم.
همچنین بجز مطالب تاریخی به بیان برخی مطالب مهم درباره ایران و جوانان ایرانی خواهیم پرداخت.
از تمامی شما کاربران خواهشمندیم در صورتی که هرگونه مشکلی در باز شدن صفحه و سایر امکانات مشاهده کردید، سریعا با شماره 09376518987 تماس بگیرید و گزارش دهید تا اصلاح کنیم.
با تشکر فراوان. "گروه جوون آریایی"

مدیر وبلاگ : لطفعلی خان زندنظرسنجی
به نظر شما بهترین شاه ایران كیست؟
فروشگاه
خرید کارتون فوتبالیستها سری اول (۱) (دوبله به فارسی در 4 DVD)


لیزر پوینتر سبز


پلاک و گردنبند متولد فروردین ماه


دستگاه ورزشی پاور 200, تاور 200 POWER
باز شدن لینک ها در صفحه جدید

پادشاه یوری (۱۹ قبل از میلاد – ۱۸ میلادی) دومین فرمانروای گوگوریو، شمالی ترین در میان سه امپراطوری کره ، و بزرگترین پسر پادشاه جومونگ، موسس امپراطوریگوگوریو بود. برخلاف بسیاری از فرمانروایان کهن کره، سرگذشت زندگی او که در کتابسامگوک ساگی ثبت شده است، بسیار مشهور می‌باشد.

سابقه

یوری پسر پادشاه جومونگ، موسس امپراطوری گوگوریو بود. او همانند پدرش در جایی که او بزرگ شده بود در کنار مادرش بزرگ شد. یوری همراه مادرش، بانویه سویا، در سال ۱۹ قبل از میلاد، برای دیدن پدرش به گوگوریو رفت.

پادشاه جومونگ، یوری را به عنوان ولیعهد گوگوریو معرفی کرداونجو و بیریو(پسرانسوسونو)، در معرض خطر قرارگرفتنسوسونو همراه پسرانش گوگوریو را ترک کرد و به سمت جنوب رفت و کشور باکجه را تاسیس نمود، او مدتی بعد در “Michuhol” درگذشت. یوری بعد از مرگ پادشاه جومونگ، پادشاه گوگوریو شد.


سلطنت

یوری، یک پادشاه قدرتمند و جنگجوی موفق توصیف شده است. او قبیله “Xiognu” را در سال ۹ قبل از میلاد، شکست داد.در سال ۳ قبل از میلاد، یوری پایتخت را از قلعه جولبون به قلعه “Gungnae” منتقل نمود.

همسایه گوگوریو، سلسله هان از چین، توسط وانگ مانگ، موسس سلسله “Xin”، منقرض گردید.

درسال۱۲ میلادی ،۳۱امین سال حکومت پادشاه یوری، وانگ مانگ پیکی را به گوگوریوفرستاد و درخواست سرباز و اتحاد جهت غلبه بر “Xiognu” کرد.شاه یوری درخواست اورا نپذیرفت و به جای آن به Xin حمله کرد.

پادشاه یوری ۵ پسر داشت، که “Hae-myung”ومویول از جمله پسرانش بودند.بعد ازمرگ بزرگترین پسرش، دوجول، “Hae-myung” به عنوان ولیعهد معرفی شد،اما یوری متوجه شد که او بسیار بی پروا و سرکش است، بنابراین یوری در سال ۱۴ میلادی،سومین پسرش، مویول را به عنوان ولیعهد معرفی نمود. مویول، فرمانروای بعدی گوگوریو ، پادشاه دائموسین،گردید.

جانشین

پادشاه یوری درسال ۱۸ میلادی، بعداز۳۷ سال حکمرانی، در گذشت و مویول فرمانروایگوگوریو ، پادشاه دائموسین،’گردید

فرضیه هایی در ارتباط با به قدرت رسیدن شاه یوری

فرضیه: پسرجومونگ

نظریه رایج این است که یوری به عنوان پسر پادشاه جومونگ و بانو یه سویا جانشین او گردید. یک توضح متداول برای تفاوت عنوان پدر و پسر در این است که، عنوان اصلی جومونگ ، “Hae” بوده، اما او پس از تاسیس امپراطوری گوگوریو آن را به Go” تغییر داده بود. در کتابهای سامگوک ساگی و سامگوک یوسا به این تغییر عنوان اشاره شده است.

فرضیه: غصب تاج و تخت

در مطالعات تازه صورت گرفته، بعضی از تاریخ نویسان، یک سری نظرات، در ارتباط با تاسیس گوگوریو ارائه کردند. آنها فکر می کنند که این احتمال وجود دارد که “Hae yuri” ، پسر “Go Jumong”، نباشد و فقط یک غاصب تاج وتخت باشد.

نظراتی که منجر به این نتیجه گیری توسط این گروه از تاریخ نویسان شد شامل، مرگ زودهنگام جومونگ، تفاوت عنوانها، رفتار تند یوری نسبت به بعضی از افراد قابل اعتماد جومونگ و تفاوت در روشهای حکومتی آنها بود.

پادشاه جومونگ، در سن ۴۰ سالگی درگذشت. تعداد خیلی کمی از فرمانروایان آن دور زمانی، قبل از سن ۴۰ سالگی فوت کردند.همچنین تفاوت عنوانها ممکن است به معنی تغییر سلسله از خانواده “”Go به خانواده “Hae” باشد.

نکته قابل تامل دیگر، این حقیقت می باشد که اغلب افراد مورد اعتماد و نزدیک به جومونگ تبعید و یا مجبور به استعفا شدند.به طور مثال می توان از “Hyeob-bo” نام برد، که در زمره اولین سه پیرو پادشاه جومونگ ، برطبق اولین جلد گوگوریو ازتاریخچه سه امپراطوری ( سامگوک ساگی )، بود.”Hyeob-bo”، به طور پیوسته با روش پادشاه یوریکه پی در پی جهت شکار قصر را ترک می کرد، مخالفت می ورزید. او با اصرار زیاد از پادشاه در خواست می کرد که با دقت بیشتری به مسائل مهم کشوری بپردازد.

اگرچه، خشم یوری افزایش پیدا کرد و “Hyeob-bo” را مجبور به استعفا نمود، اما این ادعا شاید خنثی شود با اثبات این حقیقت که همه افراد پادشاه جومونگ حذف نشدند. ژنرال “Bu Bun-no” و “Oi”، در بیشتر دوران حکومت پادشاه یوری به گوگوریو خدمت کردند و نقشهای فعالی را در امپراطوری ایفاد کردندگوگوریو در زمان حکومت یوری آن سیاستقاطع و گسترده ای که در زمانگ حکومت جومونگ وجود داشت را نتوانست نشان دهد.

آخرین نظریه، به یک شمشر شکسته که در افسانه آمده است، اشاره می کند.بعضی از مورخین این طور استباط کرده اند که، یوری یک قطعه از شمشیر شکسته جومونگ را پیدا کرده و از او جهت فروپاشی حکومت جومونگ و به قدرت رسیدن خود استفاده کرده است. رویهمرفته، این حقیقت که جومونگ ۵ ماه پس از رسیدن یوری فوت کرده، دلیل سوء ظن این گروه ار مورخین است.

با این وجود، این فقط یک نظریه است و فرضیه ها می توانند ساخته شوند.

 

منبع: سایت تاریخ ما

لینک اصلی مطلب:

 http://tarikhema.ir/ancient/574/%D9%BE%D8%A7%D8%AF%D8%B4%D8%A7%D9%87-%DB%8C%D9%88%D8%B1%DB%8C/

لینک دانلود 

نوع مطلب : تاریخ کشورها و تمدن ها، 
برچسب ها : تاریخ کره، کره، یوری، پادشاه یوری، فرزند جومونگ، پسر جومونگ، گوگوریو، تاریخ گوگوریو، داستان یوری،
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
معرفی وبلاگ به دوستاتون

نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:
آپلود فایل و تصویرگالری تصاویر
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای جوون آریایی محفوظ است